мекотели могат да бъдат интересни за всеки

мекотели могат да бъдат интересни за всеки

мекотели могат да бъдат интересни за всеки

Blog Article



Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Повечето остават в седиментите на дъното на водните тела, въпреки че някои - като главоногите - плуват свободно.

Тъй като съвременните мекотели се различават толкова много по анатомия и поведение, определянето на точните им еволюционни връзки е голямо предизвикателство. За да опростят нещата, натуралистите предложиха "хипотетичен прародител на мекотело", който показва повечето, ако не и всички характеристики на съвременните мекотели, включително черупка, мускулест "крак" и пипала, наред с други неща.

Дишат чрез един или два чифта хриле (ктенидии). Могат да дишат и чрез мантийната си празнина.

Паралелно с тези мерки се насърчава и отглеждането на някои видове ракообразни и мекотели като аквакултури.

Ако смятате, че имате мекотели, незабавно се свържете с вашия доставчик на здравни услуги за правилна диагноза.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

Нямаме изкопаеми доказателства, че това конкретно животно някога е съществувало; най-многото, което всеки експерт би се осмелил е, че мекотелите са произлезли преди стотици милиони години от малки морски безгръбначни, известни като "лофотрохозои" (и дори това е въпрос на спор).

Органите за равновесие се наричат статоцисти и се намират в предната част на главата при охлювите, предната част на тялото при мидите и в защитните хрущялни гнезда на главата при главоногите. Инервират се от церебралните ганглии.

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

Други заболявания Разпознаване на цветовете на инхалатора за астма и тяхното значение

имат малки мекотели ями или „трапчинки“ в центровете си с подобни на сирене отломки

е. тези, които живеят в езера и реки) и сухоземните (обитаващи сушата ) видове.

В задното черво се отваря и каналът на мастилената торбичка, която е изпълнена с тъмен пигмент. С негова помощ животното изпуска „тъмна завеса“, с която се предпазва от неприятели.

Report this page